Jak zvýšit imunitu před koronavirem COVID-19

Vzhledem k tomu, že zprávy o novém koronaviru - nazvaném „COVID-19“ Světovou zdravotnickou organizací – šířícím se po celém světě, byla největší pozornost zaměřena na prevenci a karanténu. 
Zatímco správné mytí rukou a vyhýbání se davům je důležité, pokud žijete v blízkosti oblasti, kde jsou hlášeny případy nakažení virem, je potřebné, abyste také podnikli kroky ke zvýšení vašeho imunitního systému v případě, že můžete přijít do styku s virem. Tak tělu umožníte účinně bojovat proti možnosti nákazy.

Imunitní systém je určen k potlačení infekce a nemoci. Má řadu způsobů, jak detekovat a ničit vše, co vaše tělo rozpoznává jako cizí, včetně bakterií, virů, hub, parazitů nebo nezdravých buněk, jako jsou i rakovinné buňky.
Viry potřebují buněčný mechanismus, aby mohly produkovat své vlastní proteiny. Jsou to intracelulární paraziti, kteří se mohou replikovat pouze uvnitř buněk.

Nejúčinnější mechanismy vrozené odpovědi proti virovým infekcím jsou zprostředkovány interferonem a aktivací přirozených zabíječských buněk.
Síla imunitního systému se liší od člověka k člověku a co navíc, ze dne na den, protože jeho schopnost bojovat s infekcí kolísá v závislosti na mnoha faktorech.

Zde je několik věcí, které můžete udělat pro udržení imunitního systému pod kontrolou během vypuknutí COVID-19.

Snižte stres

Strach a stres snižují imunitu. Strach instinktivně vyvolává základní výzvu – tu k přežití. Tělo se rázem připraví na boj či útěk zvýšením hladiny adrenalinu. Nadměrné dlouhodobé vylučování adrenalinu však snižuje schopnost těla bránit se nemocem.
Hormon adrenalin produkují nadledvinky a jeho hladina roste v reakci na strach a na fyzický či emocionální stres. Adrenalin totiž zvyšuje intenzitu i rychlost srdečních tepů a krevní tlak, zrychluje dýchání a urychluje metabolismus glukogenu na glukózu, která dává svalům energii. Zvýšená produkce adrenalinu nás tak připravuje na okamžitý boj nebo rychlý útěk a v krizi překročíme hranice svých možností, jaké bychom měli v klidu.


Útěk i boj vyčerpávají


Pokud dovolíme stresu, aby na nás působil dlouhodobě, působení popsaných „obranných reakcí“ může začít poškozovat imunitní systém, protože tělo se nedokáže samo dostatečně regenerovat.
Platí, že stresu se nelze vyhnout, protože jeho příčinou nemusejí být jen dramatické události, ale i běžné hektické životní tempo. Při jeho zvládání bývá dobré uvědomit si, že nemusíme každou situaci kontrolovat, ne všechno, co děláme, je stejně důležité a i velké úkoly lze zpravidla rozdělit na malé, postupné kroky.


Vyřešení i malých problémů přispívá k celkové pohodě, zmírnění stresu a posílení imunity.


Se všemi denními titulky, které nám přibližují zkázu a chmurnost ohledně nového koronaviru, je snadné se dostat do stresu. Někteří tak zpanikařili, že začali ve velkém nakupovat  základní zboží a jídlo. Je dobré být připraven na jakoukoli závažnou mimořádnou událost - a to zahrnuje virové vypuknutí - ale mějte na paměti, že stresové hormony oslabují imunitní systém, čímž se jeho reakce na virové infekce stává méně účinnou.
Při nedostatku potravy může stresový hormon kortizol posílit imunitu omezením zánětu. Jakmile však překročí určitý práh, příliš mnoho kortizolu v krvi otevírá dveře pro další zánět. Stres také negativně ovlivňuje produkci lymfocytů - bílých krvinek, které jsou v těle první linií obrany proti infekci - což nás vystavuje riziku virových onemocnění.

Během tohoto obzvláště stresujícího období se snažme nepropadat panice, protože to jen zhoršíme. Pamatujme, že účinky stresu jsou kumulativní, což znamená, že i běžné každodenní činnosti mohou nakonec vést k vážnějším zdravotním problémům.
Pro zmírnění stresu si udělejte přestávky. Když se cítíte unavení použijte některé relaxační techniky. Například jóga, meditace, masáže, koupele…dále návštěva u terapeuta, která může pomoci posílit pozitivní myšlení, aplikace tělových svící a jiné.


Cvičte, ale nepřepínejte se

Pravidelné cvičení podporuje kardiovaskulární zdraví, snižuje krevní tlak, pomáhá kontrolovat tělesnou hmotnost a poskytuje ochranu před nemocemi. Cvičení také zlepšuje krevní oběh a umožňuje buňkám imunitního systému volně se pohybovat v těle a efektivněji vykonávat svou práci.
Přestože vědci dosud nemají přímé spojení mezi cvičením a zdravím imunitního systému, lze rozumně předpokládat, že umírněné pravidelné cvičení může pomoci prevenci nemocí tím, že podpoří celkové zdraví.
Nadměrné cvičení však může způsobit zánět v těle, který naopak může oslabit imunitní systém. Snažte se proto nepřepínat, zvláště v době sezónních virových ohnisek.


Jezte vyváženou stravu s ovocem a zeleninou

Imunitní systém je přirozený obranný systém těla a jako každá armáda i jeho válečníci potřebují výživu. 
Přestože existuje jen málo studií, které by přímo spojovaly účinky výživy s vývojem infekčních chorob, existují důkazy, které poukazují na skutečnost, že různé nedostatky ve výživě - jako jsou zinek, selen, železo, měď, kyselina listová a vitamíny A, B6, C a E - mohou oslabit imunitní systém organizmu. 
Ujistěte se, že budete jíst vyváženou stravu s ovocem a zeleninou, abyste dostali správný podíl potřebných látek a vitamínů.


Dostatečně spěte

Studie ukazují, že lidé, kteří nedosáhnou kvalitního spánku nebo dostatečného spánku, s větší pravděpodobností onemocní po vystavení viru.
Když spíme, tělo uvolňuje proteiny zvané cytokiny, zatímco deprivace spánku snižuje jejich produkci. Cytokiny jsou v době infekce nebo zánětu prvořadé. A co víc, produkce protilátek a imunitních buněk je snížena, když nemáte dostatek spánku.
Optimální množství spánku pro většinu dospělých je mezi 7 a 8 hodinami. Školní děti a teenageři však mohou potřebovat spánek až 10 hodin.
 

Přeji nám všem hodně zdraví...heart

 

 

Vytváří StudioMC na systému PublicMC s podporou MediaMC | © PublicMC 2005 - 2024