Proč dehydratovaná pleť rychleji stárne a co ohrožuje kožní bariéru?

Dehydratace je stav pokožky, který se vyskytuje u všech typů pleti. Vede k narušení soudržnosti buněk, čímž kůže ztrácí ještě více vody. Vždy se jedná o narušenou hydrolipidovou bariéru (je to neviditelný chemický film z lipidů na naší pleti). Kůži, která je dehydratovaná, doprovází nepříjemné pocity a na pohled viditelné nedokonalosti. 

Jaké jsou příčiny dehydratace pleti?

  • Stres -  Únava – Nemoc - UV záření – Tabák – Alkohol - Nevhodná kosmetika (detergenty, vysušující látky)
  • Nedostatečná péče o pleť - Léky (například pro léčbu akné nebo zvýšené hladiny cholesterolu v krvi)
  • Změny teplot (klimatizace, studený vítr…) - Znečištěné ovzduší - Koupání v chlorované vodě
  • Častý sport a trénink – Nedostatečný pitný režim

Jaké jsou projevy dehydratace?

  • Pocity pnutí -  pleť často bývá i citlivá na dotek – zčervenání – rudé skvrny – pálení- svědění – horká místa – pupínky (malé, tvrdé, červené, svědivé) – v krajním případě i olupování a šupinatění

 

Sezónní dehydratace aneb co dělat, když nás v létě nebo zimě trápí suchá pleť

Během léta může dojít ke zvýšení produkce kožního mazu. Výsledkem může být větší množství nedokonalostí a pupínků. I když máme v tomto období mastnější pleť než obvykle, neznamená to, že bychom měli zapomínat na hydrataci. V tomto období nám dává zabrat i sluníčko a UV záření, které svrchní vrstvu kůže vysušuje. Pokožku namáháme i neustálým koupáním a máčením, nepřispívá ani sport a pohyb. Proto je potřeba dostatečná ochrana kůže před sluncem s patřičnými přípravky s UV faktorem. Pro okamžité osvěžení a zvláčnění pokožky se vyplatí mít u sebe koncentrovanou termální vodu ve spreji, která se hodí pro všechny typy pleti a poskytne přírodní hydrataci.

V zimě pak může být pleť v důsledku přetopených místností vyprahlá. Dále ji ničí i mráz a studený vítr a na horách i sluneční paprsky, kterým jsme ve vysoké nadmořské výšce blíž. Je potřeba myslet i na péči o rty a kůži rukou.

Peeling je sice skvělým způsobem, jak pokožku těla zbavit suchosti a olupující se kůže, ale pro citlivou pleť obličeje mohou být některé exfoliační přípravky příliš nešetrné. V tomto případě je proto lepší dehydrataci raději předcházet. 


V závěru je tedy zřejmé, že nejúčinnějším řešením je profesionální kosmetická a vhodná domácí péče o pleť a úprava životního stylu. 


 

 

 

Vytváří StudioMC na systému PublicMC s podporou MediaMC | © PublicMC 2005 - 2023