Jak pečovat o mastnou a smíšenou pleť

 

1. Důkladná očista 
Je důležité odstranit nadbytečný olej, nečistoty a make-up, které by mohly způsobit zanícení pórů a tvorbu akné. Volte jemné čisticí prostředky, které neobsahují agresivní složky, které by pleť vysušovaly. Doporučuje se očistit pleť dvakrát denně - ráno a večer. 

2. Použijte vhodné tonikum 
Tonikum je dalším důležitým krokem v péči o mastnou a smíšenou pleť. Pomáhá znovu nastavit pH pokožky a stahuje póry. Vyberte tonikum bez alkoholu, abyste se vyhnuli vysoušení pleti. Tonikum také připraví pleť na další kroky v péči. 

 

3. Volba vhodného hydratačního produktu 
I mastná pleť potřebuje hydrataci, a to i přes nadprodukci oleje. Vyberte lehký, olejově nekomedogenní hydratační krém, který bude pleť zvláčňovat a zároveň nezatíží. Nebojte se hydratovat smíšenou pleť, i když máte mastnou část. Pro suché oblasti použijte bohatší krém a pro mastnou část lehčí gelový hydratační produkt. 

4. Používejte exfoliace 
Exfoliace je důležitým krokem v péči o mastnou a smíšenou pleť, který pomáhá odstranit odumřelé kožní buňky a prevenci tvorby černých teček a akné. Volte jemné exfoliační produkty s kyselinami, jako je kyselina salicylová, která proniká do pórů a pomáhá odstraňovat nečistoty. 

5. Sluneční ochrana 
Používejte denní krém s SPF, který chrání pleť před UV zářením. Sluneční záření může způsobit předčasné stárnutí pleti a zhoršit mastný povrch. 

 

6. Péče o T-zónu 
Pokud máte smíšenou pleť, může být užitečné zaměřit se na T-zónu (čelo, nos a brada) s produkty určenými pro mastnou pleť, zatímco suché partie obličeje můžete hydratovat bohatšími produkty. Tímto způsobem se vyrovnáte s rozdílnými potřebami pokožky. 

 

 

 

 

 

 

 

7. Vyvážená strava a pitný režim 
Nezapomeňte, že to, co jíte a pijete, může mít vliv na stav vaší pleti. Snažte se o vyváženou stravu bohatou na ovoce, zeleninu a dostatečné množství vody. Omezte konzumaci mastných potravin a sladkostí, které mohou zhoršit mastnou pleť. 

 

8. Konzultace s odborníkem 
Neváhejte se poradit s kosmetičkou či dermatologem. Pomohou vám doporučit vhodné produkty a postupy péče, které budou odpovídat vašim individuálním potřebám. 


SMÍŠENÁ PLEŤ

 

VLASTNOSTI SMÍŠENÉ PLETI:
Tento druh pleti se vyskytuje nejčastěji. Skládá se ze dvou různých typů pokožky. Normální až suché kůže a mastné, problémové kůže. Pleť v T-zóně (čelo, nos a brada) má tendenci se více mastit a na povrchu vytvářet nečistoty. To je způsobeno tím, že mazové žlázy v těchto oblas-tech jsou více aktivní. Líce jsou naopak příliš suché. Při péči o pleť je důležité myslet na to, že každá obličejová část potřebuje individuální péči. 
Smíšená pleť se objevuje především v pubertě. Pleť se však časem sjednotí. Obecně platí, že čím více stárneme, tím je pleť více suchá. 

PRVNÍ KROK K VYVÁŽENÉ PLETI:  ČIŠTĚNÍ
Každodenní čištění smíšené pleti je výzva: T-zóna musí být zbavena mastnoty velmi opatrně, aby nedošlo k tvorbě černých teček a pupínků, zatímco suché oblasti musí zůstat dostatečně hydratované. Je důležité, abyste pleť čistili – 1x ráno a poté večer. Při častějším používání by se pokožka začala nadměrně vysoušet. 

DRUHÝ KROK K VYVÁŽENÉ PLETI:  PÉČE
Používejte lehký krém s nízkým obsahem oleje a aplikujte jej po celém obličeji, ale zejména v oblasti T-zóny. Dbejte na to, aby byl krém určený pro smíšenou pleť. 

SMÍŠENÁ PLEŤ V ZIMĚ A V LÉTĚ
V zimě má pleť tendenci se vysoušet. Je to způsobené nadměrným množstvím teplého vzduchu z radiátorů. Pomoci jí můžeme správnou hydratací. 
V létě je smíšená pleť více náchylná na slunce, proto ji chraňte ochrannými přípravky. 

MASTNÁ PLEŤ
Je jedním z nejčastějších kožních problémů. Tato pleť má sklon k uhrovitosti a z pórů se dá vymáčknout olejovitá hmota, která vzniká nadměrnou činností mazových žláz. Výhodou této pleti je dobrá pružnost a pomalejší stárnutí.


CO ZPŮSOBUJE MASTNOU PLEŤ?
Problémy začínají, když vaše pokožka začne produkovat mnohem více mazu, než potřebuje. Většinou za to může genetika a hormony. Hormon - dihydrotestosteron (DHT), řídí produkci kožního mazu. Hladiny DHT také bývají vyšší během puberty a menopauzy. Proto je mastná pleť horší ve středoškolských letech a po 50. roku. 

PŘÍZNAKY:
-  Lesklá pleť -  (především čelo, nos a brada), viditelné rozšířené póry, hrubší textura pleti
-  Problematická pleť - černé tečky či pupínky.

PÉČE: pravidelná každodenní péče pleti exfoliačním čistícím prostředkem /ráno a večer. Výborný je prostředek s kyselinou salicylovou, která pomůže odstranit přebytečný maz a odumřelou kůži.

Používejte tonikum, které obsahuje kyselinu salicylovou -  je jedním z nejdůležitějších způsobů léčby akné. Krém na akné používejte jednou denně. Večer pak použijte hydratační krém.

Hydratace je velmi důležitým krokem u mastné pleti. Používejte krém, který je lehký, bez olejů a na vodní bázi. Důležitá je hmotnost složení, protože těžší hydratační přípravky mohou ucpávat póry a zanechávají pokožku mastnější než na začátku. 


Lehčí hydratační krémy – například gelové krémy a séra – obvykle fungují nejlépe.

Kyselina hyaluronová, také známá jako hyaluronát sodný, je významnou složkou proti stárnutí. Přirozeně se vyskytuje v kůži a lokální aplikace posiluje její přirozené výhody.   Je nekomedogenní – hydratuje bez ucpávání pórů, což z ní dělá skvělý hydratační přípravek pro mastnou a aknózní pleť.  

Používejte pleťové masky

Existuje několik druhů pleťových masek, které vám mohou pomoci s vaší mastnou pletí. 
- Masky s dřevěným uhlím exfoliují pokožku a odstraňují z jejího povrchu odumřelé kožní buňky a další nečistoty. Tento exfoliační účinek přispívá k tomu, že vaše pleť vypadá rozzářená a plná života. Z hloubky pórů se odčerpávají usazeniny a nečistoty, čímž pomáhají potlačovat pupínky a vyrážky. Pleťové masky s bambusovým uhlím obsahují vysokou koncentraci prášku aktivního uhlí a jsou obvykle určeny k oplachování nebo odlupování z pokožky.

 

 

Vytváří StudioMC na systému PublicMC s podporou MediaMC | © PublicMC 2005 - 2024